- Теорема на Питагор – същност
- Създател и исторически сведения
- Питагорови тройки
- Интересни факти за теоремата на Питагор
- Приложения на Питагоровата теорема
Математиката е учебният предмет, около който се трупат най-много стереотипи, че е труден, че не всеки може да го разбере и така нататък. Когато чуят за Питагорова теорема и други формули, някои ученици си задават въпроса: Къде ще ми потрябва това в бъдеще? Но истината е, че математиката намира огромно приложение в ежедневието и помага за решаване на редица практически проблеми.
За добра математическа грамотност и разширяване на познанията за работа с данни и различни казуси е важен персонализираният подход. Такъв могат да осигурят индивидуалните уроци. Чрез тях учениците работят със собствено темпо и получават персонализирана обратна връзка от учителя си.
Така не само усвояват Питагоровата теорема и другите основни формули, но и започват да имат по-положителна нагласа към математиката. Обучението в онлайн платформи като BUKI е удобно и забавно и дори може да я превърне в любимия ви предмет. Ето кратък преглед на най-често засягания материал:
Теорема на Питагор – същност
Теоремата на Питагор е сред най-важните теореми в геометрията. Тя изразява връзката между дължините на страните в правоъгълен триъгълник. С буква с се обозначава най-дългата страна (хипотенузата), а с буквите a и b – останалите две страни, които образуват правия ъгъл, наречени катети.
Самата теорема гласи а² + b² = c². Знаейки формулата, лесно може да намерите хипотенуза на правоъгълен триъгълник или някой от катетите в зависимост от това какво точно се пита в задачата. Теоремата свързва както дължините на страните, така и площите на квадратите им.
Създател и исторически сведения
Тази формула носи името на Древногръцкия математик и философ Питагор. Смята се, че именно той е открил и доказал теоремата. Но според нови сведения, така наречената теорема на Питагор е въведена от древните Вавилонски математици.
Повече информация по темата има в книгата “The Exact Sciences in Antiquity” на Австрийско-Американския математик и историк на науката Ото Едуард Нойгебауер.
Питагорови тройки
В математиката съществува и термин Питагорови тройки числа. Това са числа, които удовлетворяват теоремата. Тоест, ако за 3-те числа – a, b и c е валидна горепосочената формула, то те образуват Питагорова тройка.
Най-известната такава тройка е от числата 3, 4 и 5. За тях е валидно уравнението 3² + 4² = 5². Питагоровите тройки числа намират приложение в различни области. С тяхна помощ бързо може да се разбере дали даден ъгъл е прав или пък да се построи прав ъгъл.
Интересни факти за теоремата на Питагор
Вероятно сте чували за най-известния мегалитен паметник Стоунхендж, намиращ се в Кралство Великобритания. За градежа му са използвани два вида камъни, които са обработени чрез сложни техники и прецизно сглобени.
Новите проучвания показват, че камъните на Стоунхендж са поставени толкова точно, защото е използвана именно теоремата на Питагор. Формулата е доказана по много начини с над 400 различни документирани доказателства (геометрични, алгебрични и дори визуални).
Едно от най-известните доказателства е “Behold” на индийския математик Bhaskara, което е описано в книгата му „Lilavati”. Интересно е също как теоремата помага да се идентифицират специални правоъгълни триъгълници като например триъгълниците 45-45-90 и 30-60-90, които имат уникални свойства и съотношения.
Приложения на Питагоровата теорема
В днешно време са на лице множество приложения на Питагоровата теорема. Тя се използва в следните сфери:
- Архитектура и строителство
Повечето архитекти използват техниките на теоремата, за да намерят неизвестните измерения. Когато дължината или ширината са известни, е много лесно да се изчисли диаметърът на даден сектор.
- В охранителните камери за разпознаване на лица
Функцията за разпознаване на лица в охранителните камери използва концепцията на теоремата на Питагор. С нейна помощ разстоянието между камерата и местоположението на лицето се отбелязва и проектира през обектива много добре.
- В интериорния дизайн
Теоремата може да се използва и в интериорния дизайн за точно изчисляване на диагоналните измервания. Например, когато поставя диагонален модел плочки на пода, дизайнерът може да ползва основната Питагорова теорема, за да гарантира, че диагоналните измервания са точни и съответстват на цялостния план.
Индивидуални уроци по математика – предимства
Ако сте се насочили към някоя от тези сфери, индивидуалните уроци по математика със сигурност ще ви бъдат полезни. Те ще ви осигурят гъвкав график, възможност за учене със собствено темпо и редица други предимства. Тук може да откриете старателни и сертифицирани специалисти, които ще ви изготвят персонализиран план на уроците и помогнат да подобрите успеха си.