- Естествени числа
- Цели числа
- Разлики между естествените и целите числа
- Примери за употреба на естествени и реални числа в ежедневието
Числата – те са основополагащите единици не само в математиката, но и в точните науки като цяло. Освен в учебниците, ги откриваме навсякъде в нашето ежедневие. Две от основните категории числа, които използваме най-често, са естествените и целите числа. В днешния материал от BUKI, ще се запознаете по-отблизо с тях и ще разгледате разликите, илюстрирани с примери.
Естествени числа
Какво са естествени числа?
Естествените числа са онези, които използва, за да броим и подреждаме. Те са известни още като положителни цели числа. Както името им подсказва, те са винаги с положителен знак и не включват нулата. Класическият набор от естествени числа започва от 1 и продължава нагоре: 2, 3, 4 и т.н. В математиката обикновено се обозначават със знак N.
Кои са естествените числа?
Както вече споменахме, естествените числа включват всички положителни цели числа. Най-малкото естествено число е 1, тъй като 0 обикновено не се включва в поредицата на естествените числа. Това е така, защото тези числа традиционно се използват, за да се брои, а нулата не отговаря на това условие.
Примери за естествени числа
Примери за естествени числа са всички числа, след 0, които са цели, т.е. не са дроби. Например, 1, 2, 3, 10, 100, 1000 и т.н. Те могат да продължават до безкрайност.
Цели числа
Какво са цели числа?
След като разгледахме естествените числа, е време да насочим вниманието си към другата голяма категория числа – целите. Те включват всички естествени числа, но и техните отрицателни стойности и нулата. Този набор от числа е симетричен около нулата, включвайки както положителните, така и отрицателните стойности. В този смисъл, можем да кажем, че всички естествени числа са цели, но не всички цели числа са естествени. Обикновено се обозначават със знак Z.
Примери за цели числа
Примери за цели числа са всички естествени, които посочихме по-горе, като 1, 2, 3, 10, 100, но също и 0, -1, -2, -3, -100 и т.н. Отново, те са безкраен набор и включват както положителните, така и отрицателните числа и нулата.
Разлики между естествените и целите числа
Обхват на числата
За да резюмираме, най-основната разлика между естествените и целите числа е обхватът им. Естествените числа включват единствено положителните цели числа, докато целите включват както положителните, така и отрицателните цели числа, като не изключваме нулата.
Употреба
Естествените числа се използват най-често за броене и подреждане. Ако си представим развитието на числата и математиката през историята, това са първите употреби. Например: “Имам 3 ябълки.” или пък “Тук има 5 души.”.
Целите числа, от своя страна, се използват за изразяване на по-сложни математически концепции, появили се по-късно в развитието на науката. Когато хората започват да изразяват неналичието на нещо, или нулата, както и отрицателните стойности. Например, когато говорим за температура, можем да кажем “Навън е -2 градуса.” или пък “Водата замръзва при температура от 0 градуса.”.
Нула
Нулата е част от множеството на целите числа, но обикновено не се включва към естествените такива.
Примери за употреба на естествени и реални числа в ежедневието
Естествени числа
Разгледайте най-честите употреби на естествените числа в реалния живот:
- При преброяване на хора: “В класната стая има 30 ученици.”
- При преброяване на предмети: “На масата има 5 круши.”
- При подреждане по ред: “Българският екип завърши състезанието на 1-во място.”
Цели числа
Ето и някои от най-честите употреби на целите числа:
- Финансови трансакции: “Текущото състояние на сметката Ви е -100 лева.”
- Температура: “Навън температурата е -10 градуса.”
- Височина спрямо морското равнище. “Долината е на -50 метра надморска височина.”
Естествените и целите числа са основни математически понятия, които намират приложение във всички точни науки, но и също в много аспекти на нашия живот. За да продължавате своето развитие в науката математика, е необходимо добре да владеете и използвате тези числа. Ако имате нужда от допълнително съдействие, Ви каним да разгледате възможностите за допълнителна подготовка с нашите учители по математика на платформата BUKI!