- Разберете структурата на Периодичната таблица
- Научете елементите по групи
- Използвайте асоциации
- Практикувайте с приложения и игри
Периодичната таблица на Менделеев е най-важният и основополагащ инструмент в изучаването на химията, но запомнянето на всички елементи и тяхното разположение може да е предизвикателно. В този материал ще Ви представим няколко от най-ефективните техники и стратегии за научаването на таблицата, за да стане значително по-ефективно и интересно.
Разберете структурата на Периодичната таблица
Започнете с разбирането на основните концепции на таблицата на Менделеев. Елементите не са наредени произволно, а спрямо различни фактори. Елементите са наредени по атомен номер (броя на протоните), като отляво надясно се увеличава електрическият заряд на ядрото. Елементите са наредени на периоди (по редовете) и групи (по колоните), като всеки елемент е уникален със своите физически и химчески свойства.
Елементите в една и съща група, като алкалните метали или пък халогените, имат сходни свойства и затова най-лесно се запомнят като група. Например, група 1 включва следните елементи:
- Литий (Li);
- Натрий (Na);
- Калий (K).
Те споделят свойства като висока реактивност с вода. Разбирането на тази подредба е ключово за запомнянето на периодичната система.
Научете елементите по групи
Някога чудили ли сте се колко са елементите в Менделеевата таблица? 118! Това са много елементи и ако ги учите винаги отделно, може да е много трудно. Ако ги разпределите по групи, обаче, това ще улесни запаметяването. Ето няколко основни групи, които може да научите:
- Алкални метали (група 1): литий, натрий, калий и др. Общото при тях е, че са силно реактивни.
- Алкалоземни метали (група 2): берилий, магнезий, калций и др.
- Преходни метали (група 3-12): желязо, мед, злато и др. Типичното за тях е, че често се използват в индустрията.
- Халогени (група 17): флуор, хлор, бром и йод. Те са известни със своята висока реактивност.
- Благородни газове (група 18): хелий, неон, аргон и др. Това, което трябва да запомните за тях, е тяхната инертност.
Прочетете още: Дроби: определения, свойства и действия
Както виждате, разделянето на елементите по групи със сходни свойства ще улесни запомнянето им и ще Ви помогне да изградите асоциации между тях.
Използвайте асоциации
Имената на елементите в Менделеевата таблица обикновено идват от латински – език, от който произхождат много други думи в различни сфери. Ако забележите връзки между имената на елементите с други думи, това ще Ви помогне да ги запомните по-лесно. Например, среброто в Периодичната таблица се означава с Ag, което идва от латинското argentum, сребро. Същият корен има името на страната Аржентина, в която са вярвали, че има много запаси на сребро, когато са я открили за пръв път. Ако асоциирате различните елементи с конкретно изображение, приложение или история, ще ги запомните много по-лесно и бързо.
Практикувайте с приложения и игри
В днешно време изучаването на периодичната таблица е много достъпно, тъй като има много приложения и онлайн игри, създадени именно да Ви помогнат да усвоите информацията по-бързо и лесно. Тези инструменти често предлагат интерактивни карти и тестове, които правят обучението по-забавно и увлекателно. Разгледайте, например, приложенията:
- Periodic Table Quiz;
- Memorize Elements.
Тези приложения ще Ви дадат възможност да се упражнявате редовно, докато запомняте елементите. Игровият подход не само ангажира вниманието по-ефективно, но и създава положителна асоциация с ученето.
Заключение
В днешната статия научихте не само колко са химичните елементи, но и някои от най-ефективните методи за тяхното запомняне. С тези методи и малко упоритост, ще запомните Менделеевата таблица по-лесно и приятно. Всеки има различен стил на учене, затова е важно да пробвате различните техники и да изберете тези, които най-добре Ви прилягат. Независимо от начина, който изберете, не забравяйте, че винаги можете да разчитате на допълнителна подкрепа от преподавателите на платформата BUKI!